-

موشک شهاب ۳

-----------------------------------

از سال 1986 گزارشهای دریافتی از ایران حاکی از برنامه توسعه و پیشرفت موشک بالستیکی میان بردی بود که نامهای مختلفی از قبیل Shahab 3،Shihab Shehob 3 و یا Zelzal برای آن برگزیده شده بود.در سال 1993 ایران و کره شمالی همکاریهای بسیار نزدیکی را در جهت برنامه توسعه و پیشرفت موشکهای سوخت مایع یک مرحله ای No-dong 1 و No-dong 2 آغاز کردند و احتمالا در همان زمان پاکستان نیز برای توسعه و پیشرفت موشکهای Ghauri1/2 خود به این برنامه ملحق شد. طراحی موشک No-dong کره شمالی بر اساس تکنولوژی ساخت موشک روسی SCUD B بنا نهاده شده بود که بعدها نیز امتیاز ساخت موشکهای SCUD B و SCUD C را نیز در اختیار کره شمالی قرار داد و آنها نیز نسخه بعدی آن را به ایران فروختند.

موشکهای No-dong و شهاب ٣ که به نظر می‌آید طراحی آنها بر اساس موشکهای SCUD مدل B و C باشد شاید تنها در مقیاس (کوچکتر یا بزرگتر بودن) تفاوت اندکی با هم داشته باشند.

گزارشهای ارسالی از ایران حاکی از آن است که ایران در حال بررسی خرید امتیاز موشک شهاب No-dong کره شمالی و مجموع 150 فروند از این موشکها می‌باشد. همچنین ایران در نظر دارد که تمامی مراحل آزمایش برد و پرتاب این نوع موشکها را در داخل خاک ایران انجام دهد،زیرا کره شمالی با شرایط سختی برای این آزمایشها از قبیل :عدم صدور مجوز برای پرواز این موشکها بر فراز خاک ژاپن از سوی این کشور و فشار وارده از سوی چند کشور جهان از جمله آمریکا به کره شمالی برای ترک سریع برنامه‌های موشکی ایران روبه رو است .

 

در سال 1997 ایران مشغول انجام آزمایش و تست هفت موتور برای توسعه ی برنامه های موشکی خود بود که این موشک شهاب ٣ نامیده میشد. منابع خبری معتقدند که کره شمالی در فاصله سالهای 1994 تا 1995 تعداد اندکی موشک احتمالا 5 تا 12 فروند No-dong به همراه 4 خودروی مخصوص حمل موشک به ایران تحویل داده است و این تحویل‌ها به علت فشار چندین کشور به کره از جمله آمریکا متوقف شد و بار دیگر از سال 1997 از سر گرفته شد. آنچه به نظر می‌رسد این است که توسعه و ظهور موشک شهاب ٣ ابتدا با مجوز صنایع هوافضای ایران ودر نهایت مجلس به انجام رسید و وظیفه آزمایش و نگهداری و عملیاتی نگاه داشتن آن به صنایع موشکی همت در تهران سپرده شد که این مرکز با در اختیار داشتن موتورهای موشک و تانکرهای سوخت ساخته شده در یک مرکز بزرگ و وسیع زیر زمینی واقع در خوجان به خوبی از انجام ماموریت محوله برآمده است.

در آوریل 1998 برنامه پرواز آزمایشی موشک بالستیکی میان برد خود را که نام Ghauri 1 یا Hatef برآن نهاده شده بود به اجرا گذاشت که به نظر می‌رسید بسیار شبیه موشکهای شهاب ٣ ایران و No-dong کره شمالی باشد که در نهایت باعث امضای توافقنامه ای مشترک برای ساخت کمپانی‌ای واحد جهت برنامه‌های موشکی میان سه کشور مزبور شد. به نظر می‌رسد که تکنولوژی ساخت موشکهای No-dong 1 و No-dong 2 از کره شمالی به ایران و پاکستان فرستاده شده است و به همین دلیل موشکهای شهاب ٣ و Ghauri 1 یا Hatef 5 بسیار به هم شبیه هستند. اولین برنامه پرواز آزمایشی موشک شهاب ٣ در ژولای 1998 انجام شد دو فروند از این نوع موشک نیز در سپتامبر 1998 به نمایش عمومی در آمد. یک منبع وابسته به منابع اسرائیلی گزارش کرد که ایران در حال ساخت و توسعه یک کلاهک هسته ای برای موشک شهاب ٣ می‌باشد ، اما این گزارشات از سوی مقامات ایرانی تائید نشده است. در سپتامبر 2000 یک موشک شهاب 3 مدل D آزمایش شد که ایرانیها عنوان کردند که از آن به عنوان نخستین وسیله پرتاب ماهواره در ایران استفاده خواهند کرد. این موضوع نشان می دهد که موتور استاندارد شهاب ٣ ابتدا یک موتور با سوخت جامد دو مرحله ای بود.

برد موشك‌های نسل جدید «شهاب ۳»، در مقایسه با سری قبلی حدود ۱۰۰ درصد ارتقا پیدا كرده و از ۱۳۰۰ كیلومتر به ۲۵۰۰ كیلومتر افزایش یافته و خطای هدف‌گیری که در نسل قبلی نسبت به برد آن ۸ در ده‌هزار بوده، در نسل جدید، به ۲ در ده‌هزار كاهش یافته است. نكته دیگر، سیستم اختصاصی ناوبری موشك‌های شهاب است كه موجب شده كسانی كه ادعا دارند ایران این موشك ها را از كشورهای دیگر تهیه كرده است، اما این سیستم ناوبری و الكترونیكی ساخته شده توسط متخصصان ایرانی، جای شبهه ای را باقی نگذاشته است. این سیستم علاوه بر آنكه قدرت شناسایی و اصابت به اهداف را به گونه ای بسیار دقیق در اختیار ایران قرار داده است كه علاوه بر اطمینان از برخورد موشك به هدف موردنظر، در صورت خروج از مسیر تعیین شده نیز می تواند آن را تصحیح كرده و درصد اطمینان از برخورد را به نحو چشمگیری افزایش دهد. نكته دیگر در خصوص بهینه سازی استفاده از موشك های شهاب، تغییر زاویه شارژ موشك شهاب است كه از این پس با زاویه صفر با سطح افق مورد استفاده قرار می گیرد. این تغییر موجب می شود تا فواصل آماده سازی شلیك موشك ها كمتر شده و قدرت متحرك سازی شلیك ها را افزایش می دهد تا شلیك هایی نامحدود در زمانهای كوتاه را شاهد باشیم.

-----------------------------------

مشخصات:

عملكرد: موشك بالستیك میان برد 

سازنده:سازمان هوا و فضای ایران

طول:16.58 متر

وزن:1780 كیلوگرم  در مدل اولیه و 2.180 كیلوگرم در مدل های بعدی 

 

قطر: 1.38 متر 

برد: 1300 كیلومتر در مدل اول و 2500 كیلومتر در مدل های بعدی 

موتور: موتور تك مرحله ای با سوخت مایع در مدل اولیه و سوخت جامد در مدل بعدی

وزن پرتاب: 17480 كیلوگرم 

كلاهك:بین 700 تا 1200 كیلوگرم

دقت: 190m CEP

-----------------------------------

----------------------------------

----------------------------------

موشکهای شهاب ۴ و ۵

-----------------------------------

پاکستان در ماه آوریل 1999 یک فروند موشک Ghauri 2 یا Hatef 6 را آزمایش کرد که یک نسخه بلندتر از موشک Ghauri 1 بود و دارای حداکثر برد معادل 2500 کیلومتر بود. ممکن است که موشک شهاب ۴ شبیه Ghauri 2 باشد.
پیشرفت و توسعه شهاب ۴ هنوز واضح و شفاف نیست، اگرچه اسرائیلیها معتقدند که این موشک تا سال 2001 وارد خدمت خواهد شد اما تا جولای 2001 هیچگونه آزمایش پروازی نداشته است. ایرانیها اعلام کرده اند که در حال طراحی یک وسیله برای پرتاب ماهواره هستند و موشک شهاب ۴ ممکن است اولین نامزد و وسیله برای برای انجام این ماموریت باشد.هرچند به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نشده است.اما ایرانیها به خوبی به این مساله واقفند که اجرای این برنامه بدون عقد قرارداد با هیچ شرکت خارجی بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

گزارشهای رسیده حاکی از آن است که ایران توسعه برنامه موشکی دیگری با عنوان شهاب ٤ را در دستور کار قرار داده است. این برنامه در سال 1997 شناخته شد. گزارشهای مختصری از منابع اسرائیلی حاکی از آن است که ایران در ساخت موشک شهاب ٤ از متحد قدرتمند و مخصوصش یعنی روسیه کمک گرفته است . آنها معتقدند که تکنولوژی ساخت موشک شهاب ٤ برگرفته از یک نوع موشک بالستیکی میان برد روسی به نام SS-4 Sandel یا همان R-12 که برای اولین بار در سال 1958 وارد خدمت شد . هر چند این مساله توسط ایران و روسیه کاملا مخفی نگاه داشته شده است. 

گزارشهای رسیده از داخل ایران حاکی از این است که ایرانیها در حال برنامه ریزی برای توسعه یک موشک بالستیکی با بردی معادل 4000 کیلومتر هستند که وسیله بسیار مناسبی برای پرتاب ماهواره می‌باشد و این شاید سر آغاز طراحی و ساخت شهاب ٥ یا ۶ باشد. آنچه ممکن به نظر می‌رسد این است که شهاب ٥ بر اساس موشک Taepo-dong 1 به عنوان یک وسیله پرتاب فضایی (SLV) طراحی و ساخته خواهد شد. 

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد كه موشك «شهاب 4» بر اساس ویژگی‌های موشك «SS-4» ساخت شوروی تهیه شده است. گزارشهای دیگر حاكی است كه موشك «شهاب 5» با برد بیشتر نیز وجود دارد كه بر اساس ویژگی‌های موشك Tapeo Dong یا SS-4 ساخته شده است. می‌گویند این موشك تا 4 هزار كیلومتر برد دارد و بیش از یك تن مواد را می‌تواند حمل كند. ایران ممكن است دو برنامه موشكی دیگر شامل سیستم‌های دوربردتر داشته باشد كه گزارش‌های متعددی در خصوص حداكثر برد آن مطرح است بردهایی كه این گزارش‌ها ذكر كرده‌اند، عبارتند از 3650 كیلومتر،‏ 4500 تا 5000 كیلومتر‏، 6250 كیلومتر و ده‌هزار كیلومتر.

به نظر می‌رسد كه ایران موفق به دستیابی به جزییات فناوری و طراحی موشك روسی SS-4 شده است. موشك SS-4 كه به موشك R-12 یا Sandal نیز معروف است، یك موشك روسی قدیمی با سوخت مایع است كه برای اولین بار در سال 1959 به خدمت گرفته شد و احتمالاً به عنوان اجرای بخشی از پیمان IRBM نابود شده است. این موشك بسیار بزرگ است و فناوری آن به اوایل دهه 1950 مربوط می‌شود، البته بین سال‌های 1959 و 1980 دوبار نوسازی شده است. خطای این موشك 2 تا 4 كیلومتر و حداكثر برد آن دو هزار كیلومتر است و معنایش این است كه فقط با یك كلاهك اتمی یا یك سلاح بیولوژیكی نزدیك به مرگباری سلاح‌های هسته‌ای كارایی دارد. در عین حال فناوری كلی موشك SS-4 نسبتا ساده و نزدیك به 1400 كیلوگرم وزن دارد. 

گزارش‌های فزاینده‌ای وجود دارد كه نشان می‌دهد ایران ممكن است از تكنولوژی‏های روسی برای توسعه موشك‌های دوربرد خودش كه با بردهای 2000 تا 6250 كیلومتر استفاده كند. منابع اطلاعاتی اسرائیل و آمریكا گزارش داده‌اند كه ایران در حال توسعهء موشك‌ «شهاب 4» با برد ۳000 كیلومتر است و می‌تواند تا حدود 2000 پوند مواد حمل كند و خطای آن حدود 2400 متر است. برخی از برآوردها نشان می‌دهد كه سیستم این موشك سال 2004 تا 2005 عملیاتی خواهد شد. معاون وزارت خارجه در امور خاور نزدیك در 28 جولای 1998 گواهی داد كه آمریكا برآورد می‌كند این سیستم هنوز جهت تقویت موتورها و سیستم هدایتی خود نیاز به كمك خارجی بیشتری دارد. 

 

  برد موشک شهاب ۳

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آبان 1388    | توسط: ElHaM No1    | طبقه بندی: موشکها،     | نظرات()